Tutorial: Znak wodny w programie Paint w 4 krokach

Zdarza się, że na wczoraj potrzebujemy oznaczyć i wysłać w świat nasze zdjęcie, np. skan dowodu osobistego. Zamiast odpalać zasobożernego Gimpa lub szukać odpowiedniej aplikacji online (i czekać na załadowanie zdjęcia) wybieramy Paint’a – proste narzędzie do jeszcze prostszych przekształceń graficznych.

Metod na stworzenie znaku wodnego w Paint jest dużo. Przedstawiam dwie najpopularniejsze. Najedź na „x” i kliknij oznacza przesuniecie kursora myszy na element „x” oraz kliknięcie go raz, lewym przyciskiem myszy.

Instrukcja została przedstawiona dla programu dostępnego w systemach operacyjnych Windows Vista i Windows 7. W pozostałych systemach z rodziny Windows wygląd i funkcjonalność programu może się różnić.

Znak wodny w Paint dla początkujących w 4 krokach

Paint podstawy
Paint podstawy
 1. Uruchom program Paint (4 sposoby, wybierz 1).
  1. Start>Wszystkie programy>Akcesoria>Paint.
  2. Start> w polu wyszukiwania wpisz Paint i naciśnij Enter.
  3. Znajdź zdjęcie do edycji, naciśnij na nim prawy przycisk myszy i wybierz „Edytuj”, program uruchomi się z wybranym zdjęciem. Przejdź do kroku 3.
  4. Uruchom Paint. Znajdź wybrane zdjęcie i trzymając lewy przycisk myszy przeciągnij je do programu Paint (metoda drag & drop). Przejdź do kroku 3.
 2. Załaduj grafikę/zdjęcie.
  1. Po uruchomieniu programu najedź i kliknij ikonę opcji (1), rozwinie się menu. Najedź i kliknij „Otwórz” (2), otworzy się eksplorator wyboru zdjęcia. Eksplorator wyboru możesz również otworzyć za pomocą przytrzymania jednocześnie klawiszy „ctr” oraz „o”.
  2. Znajdź interesujące Cię zdjęcie (może być np. na pulpicie lub w dokumentach).
  3. Najedź na nie i kliknij (3). Następnie najedź i kliknij otwórz (4) lub na wybranym zdjęciu przyciśnij dwa razy lewy przycisk myszy
 3. Nałóż znak wodny
  1. Z paska narzędzi nad zdjęciem najedź i kliknij „tekst” (ikona Paint-A ) .
  2. Następnie najedź na wybrany przez Ciebie obszar zdjęcia gdzie chcesz umieścić swój znak wodny i naciśnij lewy przycisk myszy (5).
  3. Wybierz interesujące Cię parametry znaku wodnego:
   1. styl czcionki, rozmiar, pogrubienie, kursywa podkreślenie, przekreślenie (6),
   2. przeźroczystość (tak – tekst nie będzie miał tła, nie – tekst będzie miał tło) (7),
   3. kolor tekstu (8).
  4. Wskazówki:
   1. jeśli tekst nie mieści w wybranym obszarze (przechodzi do nowej linii) możesz rozszerzyć i zmniejszać pole tekstowe (9) [pokazane tylko jedno ale jest ich osiem],
   2. tekst możesz przesuwać przytrzymując lewym przyciskiem myszy niebieskie kreski (10),
   3. tekst możesz formatować również po jego wpisaniu ale przed wyborem opcji należy go zaznaczyć (np. poprzez skrót „ctr + „a”),
   4. domyślnie wspierane formaty zdjęć to BMP, JPG, TIF, PNG, ICO.
 4. Zapis zdjęcia
  1.  Najedź i kliknij ikonę opcji (11), rozwinie się menu.
  2. Aby nadpisać istniejące zdjęcie: Najedź i kliknij „Zapisz” (12). Zdjęcie zostało zapisane.
  3. Aby zapisać zdjęcie ze znakiem w nowej lokalizacji: Najedź i kliknij „Zapisz jako” (13) i wybierz odpowiedni format zapisu (zazwyczaj jpeg (14) dla zdjęć, png (15) dla grafik). Otworzy się eksplorator wyboru lokalizacji zapisu gdzie wybierasz lokalizację oraz nazwę nowego pliku. Eksplorator wyboru lokalizacji zapisu możesz również otworzyć za pomocą przytrzymania jednocześnie klawiszy „ctr” oraz „s”.

Efekt

Efekt
Efekt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *