Kamery, w poszukiwaniu HD

HD to obok 3D jedno z najczęściej używanych słów w reklamach sprzętu elektronicznego. Telewizory HD; aparaty fotograficzne, telefony komórkowe i kamery z nagrywaniem w HD; a nawet karty graficzne Radeona oznaczane są znakiem „HD” choć tak naprawdę nie mają prawie nic wspólnego z obrazem wysokiej rozdzielczości. Lecz dziś o innym ciekawym zjawisku, otóż kamera HD nie zawsze jest kamerą HD! 

Kamera HD kamerze HD nie równa

Jak większość takich przypadków to wina… reklam. Otóż istnieje znacząca różnica pomiędzy kamerą HD Ready, która nagrywa z maksymalną rozdzielczością 1280×720px (720p)  a kamerą FULL HD – 1920×1080px (1080p).

Na przykład:

Kamera Cyfrowa Sony HDR-CX115E, około 1500 zł (1920×1080px)
Kamera Cyfrowa PRAKTICA DVC 5.1 HD, około 450 zł (1280×720px)

Jak widać obie kamery kuszą napisem HD, co nie oznacza, że są tak samo dobre.

Przy wyborze kamery proszę nie patrzyć tylko na naklejkę Full HD – istnieje wiele innych, równie ważnych czynników. Dla przypomnienia do oglądania filmów HD potrzeba… telewizora z HD 🙂 (Niby oczywistość, ale gdyby ktoś zapomniał 🙂 )

Po graficzne przestawienie różnicy pomiędzy Full HD a HD ready odsyłam do Wikipedii. Tak jak w przypadku zdjęć, wraz z większą rozdzielczością nagrywania zwiększa się ilość wymaganego miejsca na zapis filmu.

Czy kamera X jest lepsza od kamery Y, którą wybrać?

Na takie pytania z przyjemnością odpowie blogger Wideoaktywni.pl. Przy okazji oficjalny apel do właściciela – amatora (tak, uwielbiam te słowo 🙂 )o podanie chociaż swojego imienia bo głupio tak zwracać się do siebie po adresie strony 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *