Zakładanie firmy – zakład fotograficzny

Fotografia to moja pasja, moje zdjęcia to arcydzieła, znajomi są zachwyceni, aparat nie ma przede mną tajemnic, chcę zarabiać jako fotograf, czy to pora na zakładanie firmy?

Zanim popędzisz do urzędu miasta warto spojrzeć na „plan na życie” z krytycznego punktu widzenia.

  1. Czy to na pewno dobry pomysł?
  2. Koszty założenia, konkurencja,
  3. Nasz kochany system skarbowy i faktura vat,
  4. Alternatywy,

Czy to na pewno dobry pomysł?

Osoba, która podejmie trud zakładania firmy musi zdać sobie sprawę, że najważniejszy jest klient. To jemu musi się podobać zdjęcie a nie nam. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego. Należy również zdać sobie sprawę, że o ile zdjęcia w samym studiu można powtórzyć to samego ślubu już nie.

Koszty założenia, konkurencja

kosztyProwadzenie jednoosobowej firmy to wydatek około 400 zł przez pierwsze 24 miesiące i 800 zł kolejne – ZUS (odpowiednio 30 i 60 proc. minimalnego wynagrodzenia).

Dużo droższym wydatkiem będzie kupno sprzętu. W zależności od specjalizacji koszt waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (aparat, oświetlenie, drukarka, wynajem studia, komputer wraz z oryginalnym i komercyjnym (droższym) programowaniem).

Reklama dźwignią handlu

  • Bez nagłośnienia o istnieniu firmy (reklama szeptana lub tradycyjna) nie możemy liczyć na zyski.
  • O zadowoleniu z usług powie 1 na 10 klientów, o fatalnej jakości usług – każdy 🙂

Nasz kochany system skarbowy i faktura vat

Nasz system podatkowy jest delikatnie mówiąc skomplikowany, prawdopodobnie nie obejdzie się bez księgowej, która syzyfowych prac nie robi za zdjęcia do paszportu 🙂 To jest wersja alpha artykułu, wieczorem aktualizacja o szczegóły

Alternatywy

Zakładanie firmy– AIP
Jeśli masz poniżej 25 lat warto założyć firmę na tzw. próbę poprzez AIP (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości), które za jedyne 250 zł miesięcznie oferują pomoc prawną, faktury, pomieszczenia biurowe. Wszystkie umowy, faktury VAT, rachunki itp. są wystawiane i podpisywane przez AIP (które udzielają nam osobowości prawnej). Pieniądze dla nas są przekazywane w formie umowy o dzieło/zlecenie pomniejszone o podatek. Aby skorzystać z ulgi VATowskiej kupujemy na rzecz fundacji, lecz podobno po rezygnacji nie ma problemów z przepisaniem majątku. W AIP „prawie firma” może działać do 2 lat.

Umowa zlecenie/o dzieło
Pracując na umowę zlecenie/o dzieło nie musimy zakładać firmy. Niestety umowy możemy podpisywać tylko z firmami.

Można również spróbować sił sprzedając nasze fotografie do banków zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *