Kompresja zdjęć – kiedy kompresować

-> Różnice pomiędzy kompresją JPEG i RAW (porównanie).
-> Czy kompresować zdjęcia na stronach www?
-> Sposoby kompresji.
-> Czy kompresować zdjęcia prywatne?
O tym wszystkim w tym artykule.

Kiedy zrobisz zdjęcie aparat zazwyczaj zapisuje go do formatu jpeg co już jest kompresją zdjęcia – jest to 24 bitowa głębia koloru oraz, zależnie od stopnia kompresji, mało widoczne ślady kompresji przy przybliżeniu cyfrowym.

Różnice pomiędzy kompresją JPEG i RAW

Zdjęcie w formacie raw (na potrzeby prawidłowego wyświetlania w przeglądarkach zapisanew png))
Zdjęcie w formacie raw (na potrzeby prawidłowego wyświetlania w przeglądarkach zapisanew png)

Dla przykładu zdjęcie poniżej to 4-krotne przybliżenie cyfrowe fotografii w formacie RAW. Została ona przekonwertowana na png, ponieważ przeglądarki internetowe nie wyświetlają zdjęcia w formacie CRW (Canon G6 standardowo zapisuje pliki RAW w rozszerzeniu CRW).

jpg
Kompresja jpg

Poniżej to samo zdjęcie, ale zapisane w popularnym formacie jpg (z kompresją).

W ramach ciekawostki: Zdjęcie powyżej to igły kaktusa (cała roślinka jest na zdjęciu poniżej).

Po zgraniu zdjęć na komputer plik jpg miał rozmiar 259KB a CRW 7,41MB. Po skompresowaniu i przybliżeniu, oba zdjęcia mają zbliżony rozmiar 48KB i rozdzielczość 720x720px.

Fotografia w formacie CRW wyszła ciemniej i bardziej odzwierciedla naturalne światło jakie jest w pomieszczeniu. Po przybliżeniu, szczegóły fotografii są bardzo wyraźne. Dopiero po zmianie formatu zdjęcia na png można zauważyć mniejszą różnorodność kolorów. Zdjęcie w formacie jpg wyszło zdecydowanie gorzej – wyraźnie widać ślady kompresji.

Mimo wszystko zalecam używanie formatu jpg, ponieważ zdjęcie zajmuje 26 razy mniej miejsca w porównaniu do RAW. RAW tylko dla bardzo wymagających.

Czy kompresować zdjęcia na stronach www?

Uważam, że każdy webmaster przed wrzuceniem zdjęcia na stronę internetową powinien zmniejszyć jego wielkość, aby przyśpieszyć ładowanie się strony w przeglądarce użytkownika. Przykładowo zdjęcie, które zajmuje 1 MB ładuje się około 31 sekund na Neostradzie 256 Kb/s i aż 250 sekund na modemie (~40Kb/s)! Zniecierpliwiony użytkownik może zamknąć stronę, kiedy ta nie załaduje się po 10 sekundach. Chodź by i miał szybsze łącze (Neo 1Mb/s – 8 sekund pobierania) to piętą Achillesową może być niewydolny serwer, który będzie userowi wysyłał dane zdjęcia z prędkością ~128Kb/s (62 sekundy ładowania), a o szybko ubywającym transferze nie wspominam.

Sposoby kompresji

W sieci są dziesiątki programów do kompresji zdjęć jpg. Aby je znaleźć skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony i wpisz: „darmowy program do kompresji jpg” – na pewno znajdziesz coś dla siebie. Innym, dużo prostszym sposobem może być skorzystanie z narzędzia do kompresji zdjęć online.

Jednak po co instalować kolejny program jak np. Adobe Photoshop i Picassa posiadają wbudowany moduł do kompresji zdjęć.

W swoich galeriach staram się aby zdjęcie posiadało rozmiar około 40-80KB przy rozdzielczości 650-700px na x px. Miniatury do zdjęć zapisuję w rozdzielczości 110px na x px i starając się zachować rozmiar zdjęcia około 3-8 KB.

Na tym blogu kompresja zdjęć odbywa się automatycznie (z pomocą systemu Bloggera WordPress) i nie mam większego wpływu na rozmiar skompresowanego i zmniejszonego zdjęcia.

Poniżej porównanie: najpierw zdjęcie bez dodatkowej kompresji, które zajmuje 231KB a drugie po 40% kompresji w programie Picassa – rozmiar fotografii to zaledwie 29KB. Znaczących różnic nie widać a miejsca na serwerze zaoszczędzono ośmiokrotnie.

katkus-1
Zdjęcie bez dodatkowej kompresji (231KB)
katkus-2
Po kompresji (29KB)

Czy kompresować zdjęcia prywatne?

Uważam, że zdjęcia prywatne, które zamierzasz nagrać na płytę CD/DVD (zarchiwizować) nie powinieneś/aś poddawać dodatkowej kompresji. Miejsce na serwerach www jest bardzo drogie – najtańsze 1GB z 6GB transferem miesięcznym kosztuje 60 zł rocznie. Natomiast jedna, lepsza płyta DVD 4,5 GB z nieograniczonym transferem kosztuje zaledwie 4 zł, na zawsze. Skompresowane zdjęcia, które mam we własnej galerii internetowej mam również zapisane w pełnych rozmiarach na płycie CD i dysku twardym – nigdy nie ufałem i nie ufam serwerom wirtualnym – awarie są częstsze niż na płycie CD, straty danych statystycznie również.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *