Jak zrobić znak wodny? Paint, PS i PHP

Znak wodny w fotogaleriach ma być utrudnieniem dla osób które chcą bezprawnie skopiować i wyświetlać na innej stronie nasze fotografie często podając się za autorów zdjęcia. Osoby, które kopiują nasze zdjęcia najczęściej starają się nie zauważać zakazu. Na szczęśnie kiedy „złodziej” kliknie na obrazek w celu zapisu, oprócz obrazka zapisze się mu także znak wodny.Należy pamiętać, że znak wodny nie może być naniesiony na obrazek w kodzie html ale w programie graficznym (tak aby przy podglądzie zdjęcia w „Windows podgląd obrazów” był widoczny znak wodny). Również należy mieć na uwadze, że znak wodny nie może zbytnio przeszkadzać gościom, którze przeglądają galerię.Jak zrobić znak wodny
Polecam jeden z poniższych sposobów:
a) za pomocą programu graficznego,
b) za pomocą php i modułu gd.

Jak zrobić znak wodny w programie Paint?

znak-paint
Raz, dwa, trzy, Painta masz i Ty 🙂

 

Mini tutorial – za pomocą Adobe Photoshop

 

photo0tutorial
Znak wony w Photoshop – zrób to sam 🙂

1) Opcja wtapiania znaku wodnego w tło – Aby to zrobić zaznaczamy warstwę w której jest text (znak wodny) , klikamy prawą stroną myszki i zaznaczamy „blending options” i po otworzeniu się dodatkowego okienka regulujemy widoczność w „opacity”
2) Dodatkowe obramowanie znaku wodnego – W „blending options” zakładka „stroke”.
3) Falowanie tekstu można uzyskać za pomocą narzędzia „Create warped text” które pojawia się podczas pisania tekstu niedaleko wyboru czcionki (wielkość, styl etc).
4) Aby zapisać znak wodny klikamy crt + alt + shift + s – Photoshop automatycznie może skopmresować zdjęcie do publikacji w WEB:
a) Wybieramy format zapisu (jpg, png…), jakość (low-medium-hight-maximum).
b) Jeśli zdjęcie ma za duże rozmiary możemy je automatycznie zmniejszyć (do stron zalecam 500px-700px szerokości).
c) W lewym dolnym rogu program oblicza nam zajmowane miejsce zdjęcia.
Gotowe zdjęcie ze znakiem wodnym\/

photo-znak
Efekt pracy w Photoshopie

A co jeśli mamy 100 zdjęć?
Wykonywanie 100 znaków wodnych za pomocą Painta, Gimpa lub Photoshopa mija się z celem – przede wszystkim zajęłoby nam to za dużo czasu. Z pomocą idzie php+GD i automatyczne programy.

 

Za pomocą php i modułu GD

A może by tak tylko z wykorzystaniem przeglądarki?
Dla leniwych mogę polecić narzędzie do kompresowania zdjęć online (wymaga tylko przeglądarki internetowej, którą na pewno masz 🙂 ). W opcjach generowania zaznacz znak wodny i wpisz odpowiednie dla Ciebie opcje (kolor, wielkość, położenie etc.). Można się również pokusić o skompresowanie zdjęcia „Automatycznie dopasowując zdjęcie na Naszą-Klasę” co równie dobrze może nam posłużyć jako zdjęcie do Galerii zdjęć.

 

Dodatkowa lektura

Plusem jest, że każdy użytkownik Windowsa posiada Painta (start=>wszystkie programy->akcesoria->Paint) (Linuxiarze też mają swój odpowiednik) a minusem, że posiada on bardzo mało opcji. Aby stworzyć znak w Paincie potrzebna nam jest cierpliwość i duże doświadczenie. Jako pomoc zamieszczam sreena z Painta.Adobe Photoshop lub Gimp oferują nam dużo więcej możliwości przy tworzeniu znaku wodnego. Po stworzeniu tekstu lub grafiki bardzo przydatne opcje to:Więcej informacji można znaleźć tutaj. Nigdy nie testowałem tego typu rozwiązań.Mój post na temat „Po co znak wodny na zdjęciach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *