Archiwizacja zdjęć na karcie, dysku twardym, CD, DVD

Trzymanie wszystkich zdjęć tylko na karcie pamięci aparatu jest bardzo niepraktyczne: po pierwsze transmisja danych jest dużo wolniejsza niż w komputerze przez co przy 1000-cu zdjęć znalezienie odpowiedniej fotografii może nam zająć dużo czasu. Po drugie karta ma ograniczoną pamięć, najczęściej poniżej 1GB, dlatego ładowność zdjęć jest mała a dokupywanie dodatkowych kart może nas doprowadzić do bankructwa.

Gdzie trzymać zdjęcia?

Zalecam regularne przegrywanie zdjęć z aparatu na komputer a po usunięciu niepasujących zdjęć przegrać resztę na płytę CD-R/DVD-R. Pisząc regularnie mam na myśli aby karta nie była zapełniona powyżej 75% nowymi zdjęciami, ponieważ może nam nie starczyć miejsca na nowe, niespodziewane zdjęcia.

Co zrobić ze złymi zdjęciami

Pytanie często zadawane przez amatorów. Za nieudane zdjęcie zarchiwizowane na płycie CD 700MB płacisz około 0,09 grosza (płyta za 1zł, waga zdjęcia 0,6MB) a na 4,5GB DVD 0,03 grosza (koszt DVD: 2zł). Są to kwoty bardzo śmieszne. Lecz przed nagraniem nieudanego zdjęcia zastanów się czy będzie ci one kiedykolwiek potrzebne. Jeśli nie usuń je – w ten sposób zachowujesz porządek. Usuwanie zdjęcia jest bardzo proste – przy podglądzie klikamy na klawiaturze „delete” i potwierdzamy enterem.

Segregacja zdjęć na komputerze
Trzymanie kilu tysięcy zdjęć jednym folderze jest niepraktyczne. Bardzo przydatną opcją jest segregacja zdjęć poprzez wgrywanie zdjęcia do tematycznego folderu. Nazwa folderu powinna wyglądać tak:

RRRR-MM-DD, wydarzenie etc
np. 2007-12-18, Atak zimy

Bardzo ważne jest aby na początku umieścić datę w formacie rok-miesiąc-dzień, ponieważ kiedy w ustawieniach folderu zaznaczymy opcję „rozmieść ikony według ‚nazwa'” system posegreguje nam foldery w kolejności od najstarszych (np. 2007-05-01, Urodziny Marka) do najnowszych (2007-12-18, Atak zimy) co ułatwi nam chronologiczny zapis folderów (a wraz z nimi zdjęć) na płytę.

Nagrywanie zdjęć na płytę CD/DVD

Kiedy twoje zdjęcia będą na komputerze zajmować dużo miejsca (powyżej 1GB) warto pomyśleć nad archiwizacją zdjęć na płycie CD, DVD. W czasach obecnych mimo posiadania antywirusa nasz komputer może załapać groźnego wirusa a jedyną metodą usunięcia jest formatowanie dysku twardego. Wraz z wirusem utracimy cenne zdjęcia a odzyskiwanie ich za pomocą specjalnych programów może okazać się niepraktyczne.

Koszt 1 zdjęcia na płycie CD to koło 0,09 grosza a na DVD 0,03grosza (obliczenia w 3. akapicie). Nie należy oszczędzać na płycie na której nagramy nasze zdjęcia. Ja używam płyt z TDK (koszt to około 1zł za CD-R i >2zł DVD-R). Moje najstarsze zdjęcia zapisane na płycie CD z czerwca 2005 roku wciąż nadają się do odczytu.

Aby nagrać zdjęcia polecam program Nero, który często jest dodawany przy zakupie napędu CD/DVD. Warto pomyśleć nad założeniem specjalnego etui na cd najlepiej z pojemnością przynajmniej 48 płyt. Kompresowanie zdjęć nie wskazane i odradzane.

Osobiście wolę nagrywać zdjęcia na płytach CD-R które wydają się mi bardziej żywotne, lecz jest to niepotwierdzona informacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *