Po co znak wodny na zdjęciach?

Według Wikipedii znak wodny „to charakterystyczny obraz widzialny w świetle przechodzącym, uzyskiwany w trakcie formowania papieru”. Możemy go zobaczyć na wszystkich polskich banknotach papierowych.

Jednak w internecie znak wodny ma nieco inne znaczenie: ma zapobiec przed bezmyślnym hotlinkowaniem bądź kopiowaniem naszych zdjęć na inne strony internetowe. Znak wodny jest najczęściej umieszczony w rogu obrazka i posiada logo serwisu bądź jego adres (w moim przypadku dobre-zdjecia.blogspot.com). Ważne aby znak wodny był naniesiony bezpośrednio na zdjęcie a nie za pomocą kodu html. Dzięki znakowi wodnemu bezmyślny użytkownik skopiuje nie tylko zdjęcie ale również odnośnik do naszej strony.

Przykłady znaku wodnego

Znaki wodne mogą być różne – jedynym ogranicznikiem w robieniu znaku wodnego jest nasza własna wyobraźnia. Jednak najbardziej popularną metodą jest umieszczenie znaku wodnego w prawym dolnym rogu strony.

atak-zimy
Odpowiedni znak wodny

Jednak musimy wciąż pamiętać o gościach przeglądających naszą internetową galerię – znak wodny nie może nadmiernie przeszkadzać.

atak-zimy2
Zabezpieczając zdjęcie nie możemy zapomnieć o zwykłych gościach

Oczywiście znak wodny to nie jest 100 procentowa zapora przed nieuczciwymi gościami. W ramach ćwiczeń spróbuję usunąć znak wodny z pierwszego zdjęcia.

atak-zimy3
Znak wodny usuniętyw… 3 minuty

Usunięcie znaku wodnego zajęło mi niecałe… 3 minuty. Nie mam żadnego doświadczenia w usuwaniu znaków wodnych z obrazków dlatego można gołym okiem (czy. bez przybliżenia) zobaczyć ślady maskowania. Jednak weteran może w 95 procentach usunąć nasz znak wodny w ciągu 4 minut.

Sens stosowania znaku wodnego

Jednak mimo tego wciąż stosuję znak wodny. Dlaczego? Ponieważ większość kopiujących zdjęcia to zwykłe dzieci neo, które poszukują ładnych fotek do „daj komenta” – ten napis robią w paincie albo wordzie a tam usunięcie znaku wodnego zajęłoby im dobre 30 minut. Uważam, że większość dzieci neo szuka obrazków w grafice Google – kiedy zobaczą znak wodny szybko opuszczają stronę. A „zawodowych kopiujących” nic nie powstrzyma – to jakby walka z wiatrakami.

Hotlinkowanie

Hotlinkowanie, czyli wklejanie na inną stronę Twojej fotografii z Twojego serwera jest również zagrożeniem. O hotlinkowaniu możesz przeczytać w nowszym poście.

Dodatkowa lektura

Mój post na temat „Jak zrobić znak wodny na zdjęciu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *