Prawidłowe zdjęcia obrazów

Dla amatorów artystów, którzy chcą uwiecznić obraz na fotografii. Kilka porad na temat prawidłowego robienia zdjęć obrazom.

Zadbaj o odpowiednie światło!

Najlepiej aby było naturalne – słoneczny dzień jest doskonałą okazją na perfekcyjne zrobienie zdjęcia. Obrazu nie fotografujemy pod słońce „tylko z słońcem” (słońce->aparat->obraz).

Odpowiednie proporcje…

Z tym fotografujący mają największy problem, ponieważ jeśli obraz jest pochylony (zbliżony) bardziej od jednej strony to wtedy na zdjęciu obraz nie jest proporcjonalny, tzn. ramka u góry może mieć szerokość 500px a na dole 400px. Aby temu zapobiec radzę używać statywu bądź pi razy oko wymierzać sam środek obrazu a potem oddalić aparat na odpowiednią odległość. Można wykonać nieznaczną korektę zdjęcia (wyostrzyć i wyprostować) na komputerze, np. za pomocą programu Picassa (jeszcze o nim napiszę).

Przykład nieprawidłowego zdjęcia obrazu:

111
Uzyskano zgodę na publikację od Jadwigi Barteczko


Powyższy obraz został sfotografowany nieprofesjonalnie: na czerwono zaznaczyłem obszary w których obraz jest mocno zniekształcony.

Przykład prawidłowego zdjęcia obrazu:

112
Uzyskano zgodę na publikację od Jadwigi Barteczko


Tu nie widać zniekształceń ponieważ są bardzo małe i obraz został prawidłowo obcięty (z nieregularnej bryły zrobiono wyprostowany prostokąt).

Efekty zniekształceń możnazredukować w programach komputerowych, np. Picassa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *